Cumaru - exotické dřevo na vaši terasu

kalkulator     Exotická dřevěná terasa Cumaru (Brazilský Teak)

<<návrat na TERASYcumaru-nahled CumaruDélka:  mm, Cena:  0 Kč/m2

Ukončen prodejcumaru-z-hrany-nahled

Rozměr: 21×145. Hmotnost cca, 1100–1250 kg/m3. Jemně zakulacené fáze na podélných stranách prken. Obou stranně hladký povrch

Cumaru dováži do Čech v sušeným provedení a v top kvalitě, ale i přes svoji hustotu vláken a vysoké množství ve dřevě obsažených přírodních látek, nepatří cumaru do kategorie stabilních dřevin, jelikož reaguje na změnu vzdušné vlhkosti podobně dřevině Massaranduba a proto montáž lze provádět pouze na vruty ze shora. Vhodné vruty, nekorodující pevnostní z martenzitické ocele, vůbec nevhodné celo-nerezové.

Cumaru nebo občas teto dřevině taky se říká Brazilský Teak, s botanickým názvem Dipteryx Odoratau, pocházející s Jižní a Střední Ameriky, patří mezi nejkvalitnější a nejtrvalejší dřeviny na světě, mnohdy kvalitou přesahující i podstatně dražší dřevinu, jako třeba Ipe. Škála barev od zlatavě hnědé, červeno-hnědé až tmavě hnědé, s různými odstíny. Barevné rozdíly mezi jednotlivými kusy palubek jsou přirozené a obvyklé. Dřevina při ponechání bez povrchové úpravy, vlivem UV záření mění na vzduchu barvu na šedou až stříbrnou. Doba zešednutí je závislá na způsobu ošetřování a umístěni terasy. Ovšem nutno dodat, že i v tak stabilním dřevě jako Cumaru, které je stále vystaveno venkovním klimatickým vlivům se mohou vyskytovat trhliny, průhyb, takzvaný efekt korýtkování, praskliny a trhliny, zejména na koncích prken vlivem sesychání, měnící se v závislosti na relativní vlhkosti vzduchu či změn klimatických podmínek, drobné otvory po dřevokazném hmyzu jsou obvykle.

Cumaru je velmi odolné proti hmyzu a plísním, hnilobě a mnoha druhům kyselin ve středoevropským pásmu. Ovšem nutno zamezit kontaktu s železnými předměty, brusnému prachu a střepy z hliníků, mědi, sazi a v neposlední řadě extraktu rašelin ve květináčích, případné vytékání vody se musí zvést přes odvodňovací kanálek v podstavci pod květináčem do dilatační spáry mezi prkna – jinak hrozí oxidace dřeva a následně tvorba černých skvrn, které se obtížně odstraňuji! 

V případě, že po několika letech se rozhodnete naolejovat svoji terasu, tak je vhodné dřevo ošetřit před olejováním odšeďovačem. Cumaru má vysoký obsah olejnatých látek a překvapivě calcia, který projevuje na povrchu palubek jako drobné světlé rýžky.

Volné přírodní látky vyplavuji na povrch, Cumaru neobsahuje tak velké množství, jako třeba Merbau, nebo v menší míře Bangkirai, proto lze bez obav montovat u světle nabarvených fasád domu a u bazénu.

Ukázka realizace terasy: Cumaru hladký povrch.

cumaru-1-nahled cumaru-2-nahled cumaru-3-nahled cumaru-4-nahled cumaru-5-nahled
cumaru-6-nahled cumaru-7-nahled cumaru-8-nahled cumaru-9-nahled cumaru-10-nahled
cumaru-11-nahled cumaru-12-nahled cumaru-13-nahled cumaru-14-nahled cumaru-16-nahled
cumaru-16-nahled cumaru-17-nahled cumaru-18-nahled cumaru-19-nahled cumaru-20-nahled

Zaslat dotaz nebo poptávku

např. foto z místa realizace
či náčrtek jak si představujete realizaci


Serhíj Paškévyč - kontaktujte mne | Výměna odkazů | RS2 | Admin